Chci studovat v USA

Studentské brigády a praxe

Mladí lidé, studenti denního studia českých škol i čerství absolventi, kteří mají zájem o získání pracovních zkušeností ve Spojených státech, mohou využít programů Exchange Visitors, které umožňují v USA absolvovat brigádu nebo pracovní stáž v oboru.

Pracovní programy pro mladé nespadají pod pracovní vízum (kategorie H), které je prakticky nemožné získat, pokud si zaměstnavatel pracovníka složitou procedurou nevyžádá, ani pod vízum studentské (kategorie F), ale fungují v rámci speciálního víza pro kulturní a vzdělávací výměny (kategorie J).

Vízum J-1 nelze získat samostatně. Student si musí najít tzv. vízového sponzora – americkou organizaci, která má oprávnění od americké vlády tento typ programů za přísně specifikovaných podmínek administrovat, za což může od studentů vybírat poplatek. V České republice tyto americké organizace obvykle zastupují agentury, které účast v programu zprostředkovávají.

Jaké kategorie programů existují?

Summer Work&Travel je nejpopulárnějším programem v rámci víz J-1. Prakticky se jedná o program letních brigád pro studenty denního studia VŠ nebo VOŠ. Studenti obvykle vykonávají nekvalifikované či málo kvalifikované práce, např. v zábavním parku, letoviscích, restauracích, národních parcích apod., ale program není omezen pouze na ně, což není příliš známo. Student totiž v rámci tohoto programu může absolvovat také letní stáž ve firmě či organizaci, např. právnické či architektonické kanceláři, výzkumném centru, vydavatelství a médiích, reklamě, softwarové firmě atd., pokud ovšem doba jeho stáže, stejně jako u nekvalifikovaných prací, nepřekročí stanovené čtyři měsíce v rámci letních prázdnin. Letní práce může být neplacená i placená – vždy záleží na dohodě se „zaměstnavatelem“. Užitečné informace o tomto oblíbeném programu najdete i na stránkách Velvyslanectví USA v Praze.

Camp Councelor je program, v jehož rámci mladí lidé působí po dobu maximálně čtyř měsíců jako vedoucí na amerických letních táborech nebo mohou být, pokud se jedná o studenty denního studia, zaměstnáni jako pracovníci v kuchyni, údržbě apod. Program je určen pro mladé lidi od 18 let, v případě kategorie táborový vedoucí nemusí být studenty VŠ nebo VOŠ.

Intern umožňuje studentům vysokých škol a čerstvým absolventům (stáž musí začít do 12 měsíců po skončení studia) až roční stáže ve studovaném oboru. Místo si uchazeč musí obvykle najít a zařídit sám. Na sponzorskou organizaci se obrací až s příslibem stáže od zaměstnavatele. Doba trvání postgraduální stáže nesmí překročit 12 měsíců. Stáž může být neplacená i placená – záleží na dohodě se „zaměstnavatelem“. Výborný přehled o této kategorii včetně užitečných rad pro zájemce najdete na webu Alliance for International Educational and Cultural Exchange.

Trainee umožňuje absolventům a mladým „profesionálům“ s pomaturitním vzděláním až 18-ti měsíční stáž v absolvovaném oboru studia. Podobně jako v kategorii Intern si uchazeč musí místo obvykle najít a zařídit sám. Pomoci mohou online vyhledávače stáží. Sponzorské organizace totiž nabízejí „placement service“ jen velmi zřídka a vždy za poplatek). Na sponzorskou organizaci se obrací až s příslibem stáže od zaměstnavatele. Doba trvání postgraduální stáže nesmí překročit 18 měsíců. Stáž může být neplacená i placená – záleží na dohodě se „zaměstnavatelem“.

Au Pair, který umožňuje mladým lidem mezi 18 a 26 lety věku až 12-ti měsíční pobyt v USA jako opatrovatelé dětí (max. 10 hodin denně a 45 hodin týdně) a za tuto službu musí dostávat plat. Au Pair musí také navštěvovat kurzy (i jazykové) na college, na což dostávají zvláštní příspěvek. Jako chůvy mohou v USA pracovat také muži.

Teacher umožňuje kvalifikovaným zahraničním učitelům učit na americké základní nebo střední škole, a to až po dobu tří let.

Physician zahrnuje speciální program určený absolvenům medicíny. Pro více informací k tomuto programu je třeba se obracet na Educational Commission for Foreign Medical Graduates (ECFMG).

Kam se obracet?

Studentům, kteří mají zájem o účast ve výše uvedených programech, doporučujeme obrátit se s dotazy na detaily jednotlivých programů přímo na autorizovaného vízového sponzora – organizace a agentury, které tyto programy zprostředkovávají. Řada sponzorů je rovněž členem Alliance for International Educational and Cultural Exchange.

Několik málo amerických sponzorů má zastoupení v České republice. Zájemci se ale nemusí omezovat pouze na ně a mohou se obracet přímo na americké programy a tím si výrazně rozšířit spektrum možností a nabídek. Některé programy jsou ovšem určeny speciálně pro určité obory (např. technické obory, zemědělství a lesnictví apod.).


Aktuality

Máme na Velikonoce zavřeno

Kancelář bude v době 18.-21.4. zavřena. Budeme se na Vás těšit v úterý 22.4.    

Aktuální informace o programech Fulbrightovy komise

 Základní programy Fulbrightovy komise jsou i nadále financovány prostřednictvím příspěvků od české a americké vlády. Pokud víme, žádný z našich základních programů (stipendia pro studenty, vědce, přednášející, asistenty ve výuce angličtiny) pro aktuální akademický rok není ohrožen. Část našeho rozpočtu poskytovaná vládou USA, která byla

Mid-year konference pro americké stipendisty

Na přelomu ledna a února jsme uspořádali tradiční pololetní konferenci pro všechny americké stipendisty v ČR. Třídenní program v Třešti poskytl všem příležitost podělit se s ostatními o své dosavadní výsledky, zkušenosti a zážitky. Večery byly věnované neformálním aktivitám. Návštěva předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila