Přitáhnout americké studenty nebo akademiky na česká akademická pracoviště není snadný úkol. Systém amerického vysokého školství je sám o sobě velmi rozmanitý a rozsáhlý, a poskytuje tak americkým studentům a akademikům široké možnosti.
Pro určitou skupinu amerických studentů a akademiků však mohou být některé české programy zajímavé. Jedná se například o studium medicíny, které je v ČR levnější a kratší, či specificky zaměřené programy, které lze těžko hledat jinde a navíc mají v České republice špičkovou kvalitu.
Česká republika je navíc populární destinací pro tzv. study abroad, tedy krátkodobější výjezdy do zahraničí v délce od několika týdnů po celý akademický rok.
Americké studenty a akademiky je možné získat také prostřednictvím institucionální, meziuniverzitní spolupráce.
Fulbrightova komise nabízí českým vzdělávacím institucím a výzkumným pracovištím pomoc s rozvojem kontaktů a výměn s americkými partnery prostřednictvím hostování amerických akademiků a studentů. V tomto směru českých institucím skvěle slouží i Fulbrightova stipendia pro americké občany.
Programy na rok 2026/27 jsou otevřené a my vás zveme na webináře: Přihlásit se můžete zde, a to na: Stipendium pro vědce a přednášející, profesní odborníky, Fulbright-Masarykovo stipendium-všechny kategorie: 17. června 2025 v 15 hod Hostování amerických stipendistů na českých univerzitách, výzkumných ústavech a kulturních institucích: 19.
Základní programy Fulbrightovy komise jsou i nadále financovány prostřednictvím příspěvků od české a americké vlády. Pokud víme, žádný z našich základních programů (stipendia pro studenty, vědce, přednášející, asistenty ve výuce angličtiny) pro aktuální akademický rok není ohrožen. Část našeho rozpočtu poskytovaná vládou USA, která byla